top of page

Стоп булінг

Булінг (цькування) – дії учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному чи сексуальному насильстві. Такі дії вчиняються стосовно дитини чи дитиною стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого може бути заподіяна шкода психічному чи фізичному здоров’ю потерпілого. Булінг може здійснюватись також із застосуванням засобів електронних комунікацій. 
ЮНІСЕФ визначає булінг (від анг. to bull – переслідувати) як небажану агресивну поведінку дітей шкільного віку, яка призводить до цькування дитини іншою дитиною чи групою дітей з метою приниження, залякування та демонстрації сили.

•    Телефон Довіри: (057) 705 61 65, e-mail:  dovira92@ukr.net
•    Національна дитяча "гаряча лінія"  0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних)    або 116 111  (безкоштовно з мобільних)

•    Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335
•    Уповноважений Президента України з прав дитини  044 255 76 75

Нормативно-правові документи
•    Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)"  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19
•    Лист МОН України від 29.01.2019 №1/11-881 "Рекомендації для закладів освіти щодо застосувань норм Закону України щодо протидії булінгу" http://www.soippo.edu.ua/images/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/2019/02/04/novost2/1_11-881%201.pdf
•    Лист МОНУ від 29.12.2018 №1/9-790 "Щодо організації роботи у закладах освіти з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу" https://don.kyivcity.gov.ua/files/2019/1/4/7909.pdf
•    Наказ МОН України від 26.02.2020 р. № 293 «Про затвердження Плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти"   https://drive.google.com/file/d/1CHHje4KiXA8Ga7rhpcuVox8PBIIBzCdb/view?usp=sharing
•    Наказ МОН України від 28 грудня 2019 року №1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів
виховного впливу в закладах освіти», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2020 р. за № 111/34394, №112/34395    https://drive.google.com/file/d/1AjrcFxZlWLONIegjsUdakG_IROl7wGqN/view?usp=sharing
•    Лист МОН України від 14.08.2020 №1/9-436 "Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії  булінгу (цькуванню)"  https://docs.google.com/document/d/1cvVVXhYi5E7wgDrpOIglTr0RG3XvEcRSGFTf2PuAc18/edit?usp=sharing
Законом України «Про освіту» (ст.26)  визначено, що керівник закладу освіти забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу:
1. Затверджує і оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу;
2. Розглядає заяви про випадки булінгу;
3. Видає рішення про проведення розслідування;
4. Скликає засідання комісії для прийняття рішення за результатами розслідування та вживає відповідних заходів реагування.
 

Правила поведінки здобувача освіти в закладі 
https://dnz87.klasna.com/uk/site/pravila-povedinki-zdobuva.html
 

Корисні посилання щодо теми антибулінгу
https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/protidiya-bulingu/korisni-posilannya-shodo-temi-antibulingu
 
Буклет "Про булінг для дітей" https://drive.google.com/file/d/1m6rZyYrOHhR5CmYFJdzrt2-a_vIUZzI8/view?usp=sharing
 
 
ЯК МІНЯЄТЬСЯ ПОВЕДІНКА ДИТИНИ
Дитина-жертва булінгу поводиться незвично. Якщо раніше вона охоче відвідувала дитячий садок, то тепер така дитина: 
1) вдома:
– не хоче одягатися вранці;
– шукає собі будь-яку справу вдома, аби не йти до дитячого садка;
– просить батьків забрати її із дитячого садка раніше;
– плаче, вигадує хворобу або в неї дійсно підвищується температура тіла, починають боліти голова, живіт; 
– не контактує з однолітками у дворі;
– грає наодинці в парку; 
2) в дитячому садку: 
– не бере участь у сюжетно-рольових та рухливих іграх, спільній самостійній художній діяльності тощо; 
– усамітнюється при будь-якій нагоді; 
– часто губить свої іграшки або речі; 
– бруднить чи псує одяг; 
– грає поламаними іграшками; 
– відмовляється на користь іншої дитини від головної ролі в театрілізації чи грі; 
– не має друзів у групі. 
                                      

Алгоритм дій працівників закладу освіти у випадках виявлення булінгу:

•    Якщо дитина стала свідком булінгу в закладі освіти, передусім вона може розказати про це батькам, педагогам, психологу або безпосередньо завідувачу.
•    Батьки дитини можуть звернутись на гарячу лінію ГО «Ла Страда – Україна» з протидії насильству в сім’ї або із захисту прав дітей; до соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді; Національної поліції України; Центру надання безоплатної правової допомоги.
•    Якщо педагог або інший працівник закладу освіти став свідком булінгу, то він має повідомити керівника закладу незалежно від того, чи поскаржилась йому жертва булінгу чи ні.
•    Після отримання звернення батьків дитини, відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу.
•    Керівник закладу розглядає таке звернення та з’ясовує усі обставин булінгу. Надалі він скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу та окреслює подальші дії. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то очільник закладу зобов’язаний повідомити уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.
•    До складу такої комісії можуть входити педагоги, психолог, соціальний педагог, батьки постраждалого та «булера», керівник закладу та інші зацікавлені особи.
•    У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України.
 
 

bottom of page